كشور: ايران

مقامات ایرانی دو پسر نوجوان زیر ۱۸ سال را  شلاق زده و سپس مخفیانه اعدام کرده‎اند. 

كشور: ايران

ICHR به شدت با مجازات اعدام در همه کشورها و تحت هر شرایطی مخالف است. و ما به شدت از دولت ایران و همه کشورها ميخواهيم كه مجازات اعدام را لغو كنند. 

مقامات ایرانی دو پسر نوجوان زیر ۱۸ سال را  شلاق زده و سپس مخفیانه اعدام کرده‎اند. این اقدام اوج بی‌اعتنایی مقامات ایرانی به قوانین بین‌المللی حقوق بشر و نقض بیرحمانه حقوق کودکان است. 

مهدی سهرابی‌فر و امین صداقت،‌ روز پنجشنبه 5 اردیبهشت ۱۳۹۸ در زندان عادل آباد شیراز استان فارس اعدام شدند. آنها در سن 15 سالگی دستگیر شده و در پی یک محاکمه ناعادلانه به جرم چندین فقره تجاوز جنسی محکوم شده بودند. 

بر اساس اطلاعات دریافت شده توسط عفو بین‌الملل، این نوجوانان تا فاصله کوتاهی پیش از مرگ اطلاع نداشتند که به اعدام محکوم شده بودند و آثار جراحات شلاق روی جسدشان نشان از این دارد که پیش از اعدام شلاق خورده‌اند. خانواده‌ها و وکلای آن‌ها از برنامه اعدام مطلع نبودند و با شنیدن خبر شوکه شدند. 

اردشیر زارع زاده، مدیر اجرایی ایران و خاورمیانه در (ICHR) کانادا گفت: “مقامات ایران بار دیگر آمادگی انزجارآمیز خود را برای کشتن کودکان و نقض قوانین بین‌المللی حقوق بشر به اثبات رسانده‌اند. زمان آن رسیده است که جهان بین المللی دولت ایران را برای پایان دادن به استفاده از مجازات اعدام برای نوجوانان متخلف تحت فشار قرار دهدند.”

به نظر می‌رسد که آن‌ها در کمال بیرحمی این دو پسر نوجوان را برای مدت دو سال از حکم اعدامی که برایشان صادر شده بوده بی‌خبر نگاه داشته بودند، آنها را در آخرین لحظات زندگی‌شان شلاق زده‌اند و بعد مخفیانه اعدام کرده‌اند. و اين بالا ترين جرم در حقوق كودكان است.

استفاده از مجازات اعدام برای کسانی که هنگام وقوع جرم زیر ۱۸ سال داشته‌اند بر اساس قوانین بین‌المللی مطلقا ممنوع است و حقوق کودکان را به طرز فاحشی نقض می‌کند. 

مركز بين المللى حقوق بشر در تورونتو (ICHR) ميگويد “سالهاست كه نمایندگان مجلس می‌بایست با اصلاح قانون مجازات و منع استفاده از اعدام برای همه افرادی که در زمان وقوع جرم زیر ۱۸ سال داشته‌اند، به این شرایط هولناک پایان ‌ميدادند.”

ایران بزرگترین مجری اعدام محکومان نوجوان در جهان است. این در حالی است که ایران به عنوان عضو کنوانسیون حقوق کودک و میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی متعهد شده است که با افراد زیر ۱۸ سال هرگز همچون بزرگسالان برخورد نکند و از استفاده از مجازات اعدام و حبس ابد علیه ‌آنها تحت هر حالتی پرهیز کند. 

ICHR به شدت از مجازات اعدام در همه موارد بدون استثنا، صرف نظر از ماهیت جرم، ویژگی های متخلف، یا روش مورد استفاده دولت برای کشتن زندانی، مخالفت می کند. مجازات اعدام نقض حق زندگی و مجازات بی رحمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز است.