۰۹/اردیبهشت/۱۳۹۸

مركز بين المللى حقوق بشر در تورونتو با شدت از دولت ايران خواستار آزادى بلافاصله و بدون قيد و شرط سپیده قلیان، امیر امیرقلی، و اسماعيل بخشى ميباشد. دفاع از حقوق مدنى جرم نيست و دولت ايران بايد به قوانين بين المللى حقوق بشر احترام بگزارد. 

اسماعیل بخشی، نماینده زندانی کارگران نیشکر هفت‌تپه، سپیده قلیان و امیر امیرقلی٬ دو فعال مدنی، به زندان اوين منتقل شدند. 

بر اساس خبرهاى دريافتى این سه تن روز یکشنبه، هشتم اردیبهشت، از دو زندان در اهواز به زندان اوین درتهران منتقل شدند و پرونده‌شان نیز به شعبه هفتم بازپرسی اوین ارسال شده است.

هدف از انتقال آنها به زندان اوین تهران، شرکت در  جلسه دادرسی در شعبه ۷ بازپرسی دادگاه بوده است. و بنابر مخالفت بازپرسى شعبه، اين جلسه بدون حضور وكلاى اسماعیل بخشی و سپیده قلیان برگزار ميشود. و اين نقض حقوق بشر آنهاست. 

آقایان بخشی و امیرقلی و خانم قلیان در ارتباط با اعتراض‌های کارگران نیشکر هفت‌تپه بازداشت شده‌اند. اسماعیل بخشی و سپیده قلیان پس از افشای شکنجه خود در بازداشتگاه اطلاعات اهواز در اواخر دی‌ماه ۹۷ بازداشت شدند. این دو در آبان سال گذشته نیز بازداشت شده بودند.

امیر امیرقلی نیز همراه با دو تن از اعضای نشریه اینترنتی «گام»؛‌ ساناز اللهیاری و امیرحسین محمدی‌فرد، بازداشت شد و به اهواز منتقل شد. تاکنون برای این پنج تن دادگاهی برگزار نشده است.

مركز بين المللى حقوق بشر در تورونتو با شدت از دولت ايران خواستار آزادى بلافاصله و بدون قيد و شرط فعالان مدنى، ميباشد.