كشور: ايران

گلرخ ایرایی، فعال مدنی روز ۱۸ فروردین ۹۸ با به پايان رساندن دوران حکم اولین پرونده‌اش از زندان اوین با «قرار کفالت ۶۰ میلیون تومانی» آزاد شد. و او ممكن است در پرونده دومش که با آتنا دائمی مدافع حقوق بشر زندانی ديگر  از بند زنان زندان اوین است دوباره محكوم به زندان شود. 

گلرخ ایرایی فعال مدنی و همسر آرش صادقی، زندانی عقیدتی به اتهام «توهین به مقدسات» از طریق نوشتن داستان منتشر نشده‌ای که در زمان تفتیش خانه آنها از سوی ماموران امنیتی کشف شد به پنج سال حبس محکوم شد.

خانم ایرایى يك پرونده دیگر قضایی نیز به همراه آتنا دائمی فعال مدنى دارد که برای آن با قرار کفالت ۶۰ میلیون تومانی فعلا آزاد شده است.

این پرونده با شکایت آقای چهارمحالی رییس زندان اوین گشوده شد و اتهامات زیادی علیه این دو در آن مندرج شد مانند اتهام توهین به رهبری، تشویش اذهان عمومی و تبلیغ علیه نظام. با این حال آتنا و گلرخ دفاعیات خود را انجام داده‌اند و در برخی موارد اتهامات حذف شده است. هنوز آخرین دفاعیات آنها باقی مانده و بنابراین اتهام نهایی برای این پرونده مشخص نیست. 

“حکومت ایران با بي اهميتى كامل به قانون حقوق بشر و براى پنهان كردن جرمهاى دولتى تمام مدافعان حقوق بشر، وکلا، و همچنین فعالان حقوق گارگر را با دستگیری، پیگرد قانونی، شکنجه و بدرفتاری، محاکمه های جعلی و زندان محکوم می کند. این رفتارهاى غير قانونى و غير انسانى دولت ايران را بايد متوقف کرد.” به قول اردشیر زارع زاده، مدیر حامیان ایران و خاورمیانه در ICHR کانادا.