كشور : ايران

ممانعت از انتقال آتنا دائمی به بیمارستان برای انجام ام آر ای

ICHR کانادا به شدت از مقامات ایران درخواست می کند که دسترسی بسیار مورد نیاز MRI ​​و مراقبت پزشكى را به آتنا بدهد. و همچنين به رفتارهاى غير اسانى از قبیل ممانعت كردن از مراقبت های پزشکی برای زندانیان را اتمام ببخشند، كه از اين نوع تهديدات مقامات دولت ايران به عنوان یک ابزار برای گرفتن اعتراف اجباری استفاده می کند.

آتنا دائمی ۲۹ ساله، بیست‌ونهم مهرماه سال ۹۳ بازداشت و ۸۶ روز در سلول انفرادی بند دو الف تحت بازجویی بود. وی در تاریخ ۲۸ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از پایان بازجویی‌ها به بند زنان زندان اوين منتقل شد. او به اتهام “اجتماع و تبانی و فعالیت تبلیغی بر ضد کشور” ، “توهین به رهبری و مقدسات” و “اختفای ادله جرم” مجموعا به ۱۴ سال حبس محکوم شد. قاضی برای هر کدام از اتهامات اشد مجازات را برای این فعال مدنی در نظرگرفت. براساس ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی که درباره تجمیع مجازات‌ها است او چهارده سال زندان را باید طی کند.

آتنا دائمی فعال مدنی زندانی مدت‌هاست دچار سرگیجه‌ و سردردهای مدام و بی‌حسی در ناحیه چشم راستش است و علاوه بر اینها آتنا دائم دچار فشار خون بالا و مشکل سنگ کلیه و کیسه صفرا ميباشد. و اگرچه پزشک بهداری زندان قرچک در اردبیهشت ۹۷ برای او درخواست انجام ام آر ای را نوشته با این حال او هنوز از آن زمان تاکنون به بیمارستان برای این منظور و معاینه منتقل نشده است.

پزشک بهداری زندان اوین چند باری بعد از معاینه به او گفت که او مبتلا به بیماری ام اس است. و در زندان قرچک هم دکتر زندان به او گفت که احتمالا مبتلا به ام اس است و گاهی این بیماری در مراحل اولیه خودش را در ام آر ای نشان نمی‌دهد. او برای آتنا ام آر ای مجددا تجویز کرد اما تاکنون او به بیمارستان برای این امر منتقل نشده است.

و سپس آتنا گلرخ به زندان اوین مجددا بازگردانده شدند و در اوین مطرح کرد که باید به ام آر آی برود اما کسی به حرفش تا الان گوش نکرده است. با وجود درخواست پياپي خانواده اش، وكيلش، و سازمان همايت از حقوق بشر و در خواست دكترش أو همچنان نزديك ١٠ ماه است كه منتظر ام آر آي و مراقبت پزشكى است.

وضعیت سلامتی کلیه زنان زندان اوین مناسب نیست، اکثر زنان در بند زنان این زندان دچار دردهای در ناحیه زانو ، کمر و گردن هستند و مشخص نیست دقیقا علتش چیست. همچنین به دلیل آب به شدت ناسالم زندان، اکثر زندانیان دچار سنگ کلیه هستند. همچنین زندانیان مدت‌هاست محروم از آب گرم هستند و استفاده مدام از آب سرد برای حمام و شستشو نیز باعث یکی از مشکلات شده است